Kontakt Lens nedir?

 

Göz yüzeyini kaplayan gözyaşı üzerine yerleştirilen kavisli ve ince bir mercektir. Kontakt lensler ışığı kırar ve retinaya yönlendirerek görmenizi düzeltir. Normal şartlarda lens şeffaftır fakat lens kabı içerisinde bulunabilmesi adına çok az renklendirilir. Günümüzde kontakt lensler sert veya yumuşaktır. Kullanıcılar genellikle yumuşak lensi tercih etmektedir.

 

 

Günlük kullan-at ve gözde kalabilen yeniden kullanılabilen kontakt lenslerin farkı nedir?

 

Günlük olarak kullan-at kontakt lensler bir gün boyunca kullanılıp sonrasında çıkarılıp atılırlar. Kullan at lensleri kullanırken kontakt lens solüsyonlarının kullanılması da ihtiyaç duyulmaz.

Gözde kalabilen ya da yeniden kullanılabilir kontakt lensler ise, iki hafta veya bir ay boyunca her gün kullanılırlar. Gün boyu kullanımından sonra temizlenmeleri ve solüsyon ile dezenfekte edilmeleri gerekmektedir.

 

Kontakt lensleri alabilmek için neden reçeteye gereksinim duyulur?

 

Doktorunuza gittiğinizde kontakt lens reçeteniz gözünüzün şekli, boyutu, ölçüleri ve görme ihtiyacınıza özel olarak hazırlanır. Bu bağlamda en doğru veriyi alabileceğiniz ve tam olarak hangi ölçülerde hangi kontakt lensi alabileceğinizi göz doktorunuz belirler. Zaman ilerlediğinde görüşünüzde ve göz sağlığınızda bazı farklılıklar oluşabilir.Bu farklılıklar ancak bazı özel donanım ve işlemler ile belirlenebilir.

 

Yakını görememe (hipermetropi) nedir?

 

Yakını görememe (hipermetropi) uzaktaki nesneleri net bir şekilde görebilirken, size yakın olan nesnelere odaklanmakta çekilen güçlüktür. Daha ciddi durumlarda, herhangi bir mesafedeki nesneye odaklanmakta da zorlanılır.

 

Astigmatizm nedir?

 

Astigmatizm her yaştaki kişiler üzerinde görülebilecek çok yaygın bir göz rahatsızlığıdır. Göz şeklinin tam bir yuvarlak olmaması durumudur. Astigmatınız varsa, tüm mesafelerdeki nesneleri görmeniz bulanıklaşır. Göz bozukluğunun ne derece olduğu , astigmatizmanızın düzeyine bağlıdır.

 

Presbiyopi nedir?

 

 

Presbiyopi herkese etkileyebilecek şekilde yaşa bağlı oluşan bir göz rahatsızlığıdır.Yaş ilerledikçe orta yaşlarınıza geldiğinizde, kitap dergi gibi yakındaki yazıları okurken, özellikle de düşük ışıkta odaklanmanız zorlaşır. Görme düzeltimi olmadığı takdirde presbiyopi  şiddetli baş ağrılarına ve göz yorgunluğuna yol açabilmektedir.

 

Kontakt lens reçetem gözlük reçetesi aynı mıdır?

 

Hayır. Kontakt lens reçetesinde gözlük reçetesinden farklı olarak temel eğri ve çap bilgilerinin muhakkak yer alması gereklidir. Dolayısı ile göz doktorunuzdan kontakt lens reçetesi almanız doğru kontakt lensi alabilmek açısından önemlidir.

 

Lens kullanıyorum. Arada gözlüklerimi kullanmaya devam etsem sorun olur mu?

 

Hayır. Aktiviteleriniz, ihtiyaçlarınız ve tercihlerinize göre gözlük ve kontakt lensleri değişimli bir süreçte kullanabilirsiniz. Öte yandan, kontakt lenslerinizi her gün ve gün boyu kullanabilirsiniz. Bu noktada tercih sizin.

 

Kontakt lens mi yoksa gözlük kullanmak mı daha konforludur?

 

Gözlüklerinizi gün boyu takıp çıkarmak yerine kontakt lens kullanmak çok daha konforlu ve iyi bir alternatif oluşturur. Gözlüklerinizin aksine düşmezler , kırılmazlar, buharlanmazlar ve yan açılarda görüş kaybına yol açmazlar.

 

Uzağı görememe (miyopi) nedir?

 

Uzağı görememe (miyopi) uzak mesafeleri görmekte çekilen zorluktur. Yakınınızdaki nesnelere baktığınızda net görürken, daha ilerideki nesneler odağınız dışında kalmıştır ya da net değildir.  Herhangi bir göz testindeki uzağı görmeniz ne kadar bozuksa, bulanık görmeye başladığınız mesafe de size o kadar yaklaşır. Test sonuçları sizin göz numaranız için belirleyici olacaktır.

 

Torik ve astigmatizm kontakt lensleri arasında ne fark vardır?

 

Her ikisi aynı şeyi ifade eden ve astigmatlı lens kullanımını içeren tanımdır. Torik lensler, astigmat için ihtiyaç duyulan kontakt lenslerin çeşiti anlamına gelmektedir. Bir torik lensin yatay odaklama düzeyi, dikey odaklama düzeyine göre farklıdır, böylelikle de astigmatın düzeltilmesini sağlamaktadır.

 

Kontakt lens kullanmaya başlayabilmek için kaç yaşında olmam gerekir?

 

 

Alt yaş sınırı bulunmamakla birlikte birçok kişi istatistiki olarak ergenlik dönemlerinin ilk zamanlarında lens takmaya başlamaktadır.  Ancak daha küçük yaştaki bazı kişilerde kontakt lens kullanabilecek ve bakımını sağlayabilecek olgunluğa ulaşmış olabilirler. Başarılı bir lens kullanımı yaştan ziyade  sorumluluk ve yatkınlığa bağlıdır. Burada belirtilmesi gereken en önemli nokta; kontakt lens kullanımının uygunluğuna çeşidine markasına karar verebilecek en doğru merci göz doktorunuzudur.

 

Kontakt lensler gözümün arka tarafına kaçabilir mi?

 

Hayır. Kontakt lensin gözünüzün arka tarafına kaçması fiziksel olarak imkanı olan bir durum değildir. Gözün üzerini kaplayan ve göz kapaklarınızın iç kısmı ile bağlantılı olan bir zar bulunmaktadır, dolayısıyla lensiniz kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Kontakt lenslerin gözümden fırlaması söz konusu olur mu?

 

Yumuşak kontakt lensler için bunun olması pek mümkün olmamakla birlikte düzgün bir şekilde takılması söz konusu olduğunda, kontakt lensleriniz mutlaka yerlerinde kalacaktır. Çok nadir olmakla birlikte lens yerinden kayabilir, fakat genel olarak gözün içindedir ve tekrar yerine getirmeniz mümkün olmaktadır.

 

Kontakt lensler gözüme zarar verir mi?

 

Kontakt lensleriniz gözünüze zarar vermez ve çizmez, çünkü çok yumuşak oldukları için böyle bir durumun oluşması pek mümkün değildir. Fakat, hasar görmüş veya kenarı yırtılmış lensler gözünüzü tahriş edebilir.
Kontakt lenslerinizi takarken ve çıkartırken dikkat etmeniz gereken nokta tırnağınızla gözünüzü çizmemektir. Ayrıca, küçük bir kum veya toz parçacığı gözünüzün bulunduğu kısma veya lensinizin altındaki bölüme kaçarsa, gözünüzü tahriş etmesi  söz konusu olabilir. Kontakt lensleriniz gözünüzde iken, sıra dışı bir rahatsızlık ya da görmenizde bir farklılık hissettiğiniz durumlarda hemen lenslerinizi çıkartıp göz doktorunuzu aramanız gerekmektedir.

 

Kontakt lens kullanıcılarında göz enfeksiyonları sık mı görülür?

 

Kontakt lens ile ilişkili göz sağlık sorunları yaşanabilme ihtimali olmakla birlikte;ciddi problemler yaşandığı durumlar çok nadirdir. Tam olarak dikkat edilmesi gereken nokta hijyendir. Enfeksiyonlar sıklıkla hijyene bağlı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Doğru kullanım ve bakım konusunda göz doktorunuzun talimatlarına uyulduğu takdirde hijyen kurallarına uyulduğu durumlarda  göz enfeksiyonuna yakalanma olasılığınız azalır.

 

Alerjik durumlar kontakt lensleri nasıl etkilerler?

 

Hayvan tüyü, Toz, Polen gibi hava ile temas eden allerjenler, gözlerinizi tahrişine yol açabilir ve kontakt lenslerinizi taktığınızda rahatsızlık hissi oluşturabilirler. Alerjiyle ilişkili rahatsızlık veya kaşıntıdan rahatsuzlık duyduğunuz takdirde, günlük kullan-at lenslerini denemelisiniz. Böylece her gün yeni bir lens takar bu durumu çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

Kontakt lensler gözüme yapışır mı?

 

Hayır. Kontakt Lensler göz doktorunuzun size tavsiye edeceği yöntemle kolayca çıkartılabilir.  Sadece yapmanız gereken biraz sabırlı olmak ve alıştırma yapabilmek.

 

Hidrojel nedir?

 

Hidrojel, kontakt lens yapımı için kullanılan, yumuşak, suyu seven bir materyaldir.

 

Temel eğri nedir?

 

Temel eğri, lensin arka yüzünün eğriliği anlamına gelmektedir. Size en yüksek konforu sunabilmek ve uyumun tam olarak sağlanabilmesi için lensin eğriliği ile gözünüzün eğriliğinin uyumlu olması gerekir.

 

Çap nedir?

 

Çap, bir kenarından diğer kenarına kadar, lensin yüzeyi boyunca olan mesafe anlamına gelmektedir. Göz doktorunuz kontakt lens muayeneniz sırasında sizin için doğru olan çap ölçüsünü belirleyecektir.

 

Spor yaparken ya da diğer aktiviteler sırasında kontakt lens takabilir miyim?

 

 

Kontakt lensler, spor yaparken ve hareketli bir yaşam tarzı için en ideal tercih noktasıdır. Çünkü gözlükler buharlanma, düşme ya da kırılma gibi sıkıntılara yol açarlar ve  net bir görüş sağlayamazlar.Kontakt lensler ise tam aksine bu tarz durumlarda net bir görüş açısı sağlarlar  ve gözlüklerin aksine, kayak gözlükleri ve güneş gözlükleriyle birlikte takabilirsiniz.

Kontakt lensler ayrıca harika bir periferik görüş olanağı sağlar. Baktığınız yöndeki görüş alanınızın içinde herhangi bir engel teşkil etmediği için, aktiviteler ve spor faaliyetleri sırasında çevrenizde olan biten her şeyi görebilirsiniz.

 

Kontakt Lenslerimi taktığımda yüzebilir veya duş alabilir miyim?

 

Öncelikli olarak duş alma, sıcak küvete girme, yüzme veya diğer su sporları gibi su ile ilgisi olan aktivitelerde kontakt lens takıp takamayacağınızı göz doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Öte yandan şu bilgiyi paylaşmakta fayda vardır ki kontakt lenslerin su ile temas etmesi, görme kaybına kadar  sebep olabilecek göz enfeksiyonlarının riskini arttırır. Eğer kontakt lensleriniz istemeden su ile temas etmesi söz konusu olursa hemen çıkartıp atın ve yeni bir çift ile değiştirmeniz gerekmektedir.

 

Kontakt lenslerim ile uyuyabilir miyim?

 

 

Gözde kalabilme özelliği olan bazı kontakt lensler uyurken de takılabilir. Bunları altı gece ve yedi gün süreyle kullanabilirsiniz ya da önerildiği süre boyunca gözde kalınmasını sağlayabilirsiniz. Ardından lensinizi çıkartarak atmanız gerekmektedir.

Öte yandan, şunu belirtmekte fayda vardır ki ;kontakt lenslerle uyumak ciddi göz enfeksiyonları için bilinen bir risk faktörü olmakla birlikte uyurken kontakt lenslerinizi takıp takamayacağınızı daima göz doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Kontakt lensleriniz ile uyumanın sizin için uygun olup olmadığını söyleyebilecek en doğru merci göz doktorunuzdur.

 

Kontakt lenslerim ile rahatsızlık hissedersem ne yapmalıyım?

 

Kontakt lensin üzerinde, küçük bir toz taneciği ya da kumaş tüyü gibi gözünüzü tahriş eden bir şey olabilir.

Elleriniz temiz ve kuruyken gözünüzü açın ve parmağınızın ucuyla lensinizi gözünüzün ortasından kaydırın, sonra alt ve üst göz kapaklarınızın üzerine parmağınızla hafifçe bastırarak tekrar yerine doğru hareket ettirin.

Rahatsızlık devam ederse, kontakt lens kullanmaya ara verin ve rahatsızlığın sebebini bulmak için göz doktorunuzdan randevu alın.

 

 

 

Lensimin gözümün içine “kaybolduğunu” zannediyorum. Ne yapmalıyım?

 

Bu mümkün olan bir durum değildir.Öncelikli olarak yapmanız gereken ellerinizi yıkayıp, kurulayın ve ardından:

  • Gözlerinizi tekrar net görünceye kadar hareket ettirmeyi denemelisiniz.
  • Birkaç damla gözünüzün nemlenmesini sağlayan damla veya çok amaçlı dezenfektan solüsyonunuzdan birkaç damlayı gözünüze damlatmalısınız ve lensi görene kadar aşağı, yukarı, sağa, sola doğru bakmalısınız
  • Gözlerinizi kapatmalı ve parmağınızı hafifçe göz kapağınızın üzerinde hareket ettirerek lensi yeniden yerine getirmeye çalışabilirsiniz

Eğer bu yöntemler işe yaramaz ise iki ihtimal vardır.Kontakt lensiniz gözünüzden düşmüş olabilir ya da  halen rahatsızlık hissetmeye devam ederseniz göz doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

 

Kontakt lenslerim gözümde olduğu halde, görüşüm net değilse ne yapmalıyım?

 

Kontakt lensleriniz takılı olduğu halde görmenizin iyi olmaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Öncelikli olasılık göz numaranız değişmiş olabileceğidir. Farklı bir durum ise sağ gözünüzün lensini sol gözünüze veya tam tersini takmış olabilirsiniz. Sorun devam eder ise yapılması gereken en mantıklı çözüm göz doktorunuzdan randevu almak olacaktır.

 

Kontakt lenslerim ile birlikte göz damlası ya da suni gözyaşları kullanabilir miyim?

 

Evet kullanılabilir. Dikkat etmemiz gereken nokta ise yumuşak hidrofilik (suyu-seven) kontakt lensler için önerilmiş olan göz damlalarını ya da suni gözyaşlarını kullanmış olmamızdır. Göz damlanızın markasını değiştirmeden önce  mutlaka göz doktorunuza danışmalısınız.

 

Kontakt lens kullanırken ara sıra gözlerimi dinlendirmeli miyim?

 

Kontakt Lens kullanırken gözlerinizin dinlenmesine  gerek yoktur. Göz doktorunuz farklı bir şey önermediği sürece her gün güvenle takabilirsiniz.

Yeni nesil kontakt lensler en yeni silikon hidrojel materyalden yapılmıştır. Geleneksel lenslere göre daha fazla oksijenin göze ulaşmasını sağlar ve gözün nefes almasını sağlarlar.Gözleriniz daha fazla oksijen aldığı sürece, daha sağlıklı ve daha beyaz olacaktır.

 

Kontakt lenslerin bakımı zor mu?

 

Hayır. Günümüz teknolojisindeki gelişmeler kontakt lens bakımını kolaylaştırmış ve basitleştirmiştir. Hatta değişen ve gelişen telnoloji sayesinde günlük kullan-at lensler günlük olarak değiştirildiklerinden, temizlenmeleri gerekmemektedir.Gözleriniz hassas ise denemeyi düşünebilirsiniz. Sadece bir günlüğüne takar ve sonra da çıkartıp atarsınız.

Yeniden kullanılabilir Kontakt  lensler ise çıkartıldıktan sonra b özenli birkaç dakikalık bir bakıma gereksinim duymaktadırlar.

Yeniden kullanılabilir kontakt lenslerin, göz doktounuzun önerdiği kontakt lens solüsyonlarıyla temizlenmeleri ve saklanmaları çok  basit ve kolay olmaktadır. Göz doktorunuz kontakt lenslerinizi nasıl kullanacağınız, nasıl saklamanız gerektiği,bakımını ve temizliğini nasıl yapacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.

 

Kontakt lens kutumun üzerindeki son kullanma tarihi geçmiş lensleri kullanabilir miyim?

 

Hayır. Son kullanma tarihi kontakt lensinizin steril olduğunun garanti edildiği son tarih olmakla birlikte bu tarih itibari ile kontakt lenslerinizi kullanmamanızı önermekteyiz.

 

Yeniden kullanılabilir lenslerimi zamanında değiştirmeyi unuttum. Ne yapmalıyım?

 

Ellerinizi yıkamalısınız elinizde tüy bırakmayacak bir havluyla kurulamalsınız. Hemen lenslerinizi çıkartmalı yeni bir çift lensinizi gözünüze takmalısınız. Eğer gözlerinizde herhangi bir rahatsızlık hissediyor iseniz  veya herhangi bir tahriş söz konusu olmuş ise göz doktorunuza danışmalısınız

 

Neden lenslerimi zamanı geldiğinde değiştirmem gerekiyor? Bir rahatsızlık hissetmiyorsam takmaya devam etmeli miyim?

 

Herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor olabilirsiniz, fakat gözlerinizin konforunu koruyabilmek ve sağlıklı bir şekilde kontakt lens kullanımını sürdürebilmek adına göz doktorunuzun önerdiği şekilde yeniden kullanılabilir lenslerinizin  değişmesi gerektiği zamana dikkat etmeli,ön görülen sürede değişimini sağlamalısınız. Yeniden kullanılabilir kontakt lensinizin ön görülen süresini geçirmişseniz güzlerinizdeki ve çevredeki toz parçacıkları ve birintilerin kontakt lensinizle temas etmesi söz konusu olabilir. Bu durum da görüşünüzde bulanıklığa,gözlerinizde tahrişe ve kızarıklığa yol açabilir.

 

Arkadaşım daha önce lens kullanmamış benim kontakt lensleri denemek istiyor?Herhangi bir sorun olur mu?

 

Kesinlikle lenslerinizi başka birisiyle paylaşmamalısınız.Kontakt lensleriniz sadece size özel hijyenine özen göstermeniz gereken medikal cihazlardır. Sizin bireysel görme ihtiyaçlarınız ve kendi özgün göz şeklinize uygun olarak, göz doktorunuz tarafından reçete edilmiştir ve tamamen size özeldir.

 

Kontakt lenslerimin sıcak bir ortamda kalması herhangi bir zarara yol açar mı?

 

Kontakt lensleriniz, eğer orijinal paketinde ise  ve kapalı bir şekilde ise güvenle kullanmanız mümkün olacaktır. Eğer kontakt lensleriniz orijinal ambalajının ya da lens kabınızın dışında ise atıp yeni bir çift lens kullanmanız en sağlıklısı olacaktır.

 

Günlük tak çıkar et lensler size göre mi?

 

 

Günlük tak çıkar at kontakt lenslerinizi asla temizlemeniz gerekmez Gece temizliği rutinini veya temizleme solüsyonu şişelerini unutacağınız harika br altenatif. Uzun bir günün sonunda, lenslerinizi atıp günü sonlandırabilirsiniz.Günlük tak çıkar at lensler en kolay kullanım programına sahip lenslerdir ve lenslerinizi değiştirmeyi hatırlatan uyarılara gerek kalmaz. Her sabah yeni bir çift kullanırsınız.

Günlük kullan-at lensler zamandan tasarruf etmemizi sağlar ve günlük temizleme için gereken süreden tasarruf ettirdikleri gibi, yanınızda ekstradan bir çift kontakt lens taşıyabilirsiniz böylece kontakt lenslerinizi unutmanız gibi yaşanabilecek sorunu ortadan kaldurmış olur.

Göz alerjisi olan kişiler için tercihte merkez noktasıdır.Kalıntı birikecek kadar uzun kullanılmadıkları için günlük çıkar at kontakt lensler alerjilerin başlamasına sebebiyet vermesi olasılığını minumuma indirirler. Ayrıca her sabah yenilenen bir ürünü gözünüze takmak çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Toric Kontakt Lensleri seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar ?

 

Torik kontakt lenslerin özel bir oryantasyonu olmasından ötürü, gözünüzde doğru şekilde durmaları çok önemlidir. Üretici firmalar, torik kontakt lensleri, göze takıldıkları şekilde  kalmalarına yardım edecek özelliklerle üretirler.Örnek vermek gerekirse; İnce-kalın bölgeler, kontak lens tabanının bir parça kesildiği lens budaması, kontakt lensin bir miktar daha kalın veya ağır olduğu yer anlamına gelen lense balast koyulması

Şu anlama gelmektedir ki  kontakt lenslerin gözünüze uygulanması her zaman olduğundan daha önemli bir hal almaktadır. Yerküredeki Ekvator misali torik kontakt lenslerinde bir orta ekseni vardır burası görüş hattınızı açık tutan bölümdür. Eğer lensleriniz iyi bir şekilde konumlanmaz ve kayarsa, görsel netliğiniz de oturmaz ve kayar bu da görüşte bulanıklığa yol açar.

 

Gözde herhangi bir bozukluk olmadan yumuşak lensler ile sadece göz renginin değiştirilmesi mümkün olabilir mi?

 

Evet. Sadece göz rengini değiştirmek amacı ile üretilmiş renkli numarasız kontakt lensler vardır. Diğer kontakt lenslerin kullanımında olduğu gibi kozmetik amaçlı kullanılan renkli lenslerde de önerilen göz muayenesi olunmasıdır.

 

Doğum Kontrol hapı kullanıyor olmak kontakt lens kullanımını etkiler mi?

 

Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde nadir olarak görülen göz hassasiyeti ilacın yan etkileri arasındadır. Göz hassasiyeti içinde lens kullanımında dayanıksızlık ve tahammülsüzlük yine ilacın yan etkileri arasında yer almaktadır.

 

 

Kontakt Lens ile denize girilebilir mi?

 

Genel itibari ile kontakt lenslerinizin su ile temas etmemesi gerekmektedir ki denize girme konusu durumu daha da hassas bir hale getirir. Çünkü sudaki çeşitli kimyevi maddeler kontak lensiniz ile temas ettiğinde gözde enfeksiyona kadar yol açabilecek durumlar meydana gelebilir. Çok mecbur kalındığı durumlarda yüzücü gözlüğü ile birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir. Yine durumu daha da stabilize etmek adına Kontakt lens çeşitlerinden en kullanılması uygun görülen lens çeşidi günlük kullan –at lenslerin kullanılmasıdır.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?